sdílet

Máta a bazalka

plant.jpg

Zasévání

V březnu až v dubnu vysejte semínka do bylinkového substrátu, zasypejte tenkou vrstvou a dejte do světlé místnosti ideálně s teplotou 18– 20 stupňů, aby se rostlinky příliš nevytáhly.

care.jpg

Přesazování a péče

Bylinky rostou rychle, takže jakmile se objeví malé rostlinky, vyjednotíme je, aby měly dost prostoru k růstu. Když na nich vyrostou dva pravé listy, můžeme je přesadit ven do větších nádob. Nejlepší je pro ně slunné stanoviště, ale ne přímé polední slunce. Z bylinek patří k těm na vodu náročnějším, ale hnojení moc nepotřebují.

harvest.jpg

Růst a sklizeň

Rostou divoce a rychle, jen jim k tomu musíme vytvořit podmínky. Takže během sezóny můžeme hravě míchat osvěžující nápoje, jako je mojito nebo citronáda, a vyrábět bazalkové pestot. Když mají správné podmínky, jsou tyto bylinky nenáročné. U máty i bazalky sklízíme ideálně mladé listy, aby nám rostliny nevykvetly, ale ani to příliš nevadí. Bazalku zaštipujeme, aby se rozkošatila.

Tipy

  • Pokud máte balkon na jih, schovejte je za vyšší rostliny nebo alespoň zakryjte květináč.
  • Hnojení sice moc nepotřebují, ale vermikompostem určitě nepohrdnou.

Recept

4-3-1mata-bazalka-recept-original

Osvěžující letní nápoj z máty:

Jednoduché a dokonale osvěžující. Připravte si džbánek s vodou, rozmíchejte v něm lžíci třtinového cukru, natrhejte lístky máty a vhoďte do něj nakrájenou biolimetku nebo okrájený citron. Limonádu dejte na chvíli vychladit do chladničky. Pokud potřebujete limonádu rychle, vhoďte do studené vody pár kostek ledu.

Produkty

sdílet

Jak začít s pěstováním doma

Pěstování na balkonu či terásce není vůbec žádný problém. Stačí pořídit si pár základních věcí a můžete se do toho pustit.lin.

Více informací
Tip blogera

Ukládejte maso správným způsobem

Pokud nespotřebujete syrové maso najednou, nasolte ho, zalijte olejem a uložte do chladničky do uzavíratelné nádoby. Vydží vám tak mnohem déle.

Více informací

Vypěstujte si jídlo doma

Pokud s pěstováním začínáte, určitě se pusťte do bylinek, ty jsou vděčné a nepotřebují příliš péče. Nemusíte se ale bát ani jahod, rajčat nebo chilli papriček.

Projděte si návody k pěstování od A do Z