sdílet

Máta a bazalka

plant.jpg

Zasévání

V březnu až v dubnu vysejte semínka do bylinkového substrátu, zasypejte tenkou vrstvou a dejte do světlé místnosti ideálně s teplotou 18– 20 stupňů, aby se rostlinky příliš nevytáhly.

care.jpg

Přesazování a péče

Bylinky rostou rychle, takže jakmile se objeví malé rostlinky, vyjednotíme je, aby měly dost prostoru k růstu. Když na nich vyrostou dva pravé listy, můžeme je přesadit ven do větších nádob. Nejlepší je pro ně slunné stanoviště, ale ne přímé polední slunce. Z bylinek patří k těm na vodu náročnějším, ale hnojení moc nepotřebují.

harvest.jpg

Růst a sklizeň

Rostou divoce a rychle, jen jim k tomu musíme vytvořit podmínky. Takže během sezóny můžeme hravě míchat osvěžující nápoje, jako je mojito nebo citronáda, a vyrábět bazalkové pestot. Když mají správné podmínky, jsou tyto bylinky nenáročné. U máty i bazalky sklízíme ideálně mladé listy, aby nám rostliny nevykvetly, ale ani to příliš nevadí. Bazalku zaštipujeme, aby se rozkošatila.

Tipy

  • Pokud máte balkon na jih, schovejte je za vyšší rostliny nebo alespoň zakryjte květináč.
  • Hnojení sice moc nepotřebují, ale vermikompostem určitě nepohrdnou.

Recept

4-3-1mata-bazalka-recept-original

Osvěžující letní nápoj z máty:

Jednoduché a dokonale osvěžující. Připravte si džbánek s vodou, rozmíchejte v něm lžíci třtinového cukru, natrhejte lístky máty a vhoďte do něj nakrájenou biolimetku nebo okrájený citron. Limonádu dejte na chvíli vychladit do chladničky. Pokud potřebujete limonádu rychle, vhoďte do studené vody pár kostek ledu.

Produkty

sdílet

Jak předcházet vzniku odpadu

Čím méně budeme mít doma odpadu, tím méně se o něj budeme muset starat, to je jednoduchá rovnice.

Více informací

Jak správně třídit odpad

Pokud již nějaký odpad u vás doma vznikne, pojďme si ukázat, jak ho správně třídit.

Více informací

Vypěstujte si jídlo doma

Pokud s pěstováním začínáte, určitě se pusťte do bylinek, ty jsou vděčné a nepotřebují příliš péče. Nemusíte se ale bát ani jahod, rajčat nebo chilli papriček.

Projděte si návody k pěstování od A do Z