sdílet

Jak začít s pěstováním doma

4-1-1-vyber-spravne-rostliny-original

Vyberte správné rostliny

Pokud začínáte, určitě se pusťte do bylinek, ty jsou vděčné a nepotřebují příliš péče. Nemusíte se ale bát ani jahod, rajčat nebo chilli papriček. A zkušení už mohou experimentovat i s náročnějšími druhy zeleniny.

6-original

Květináč je základ

Téměř pro všechny rostliny platí – čím větší, tím lepší. Do velké nádoby můžete sesadit i několik rostlin dohromady. Pokud je vhodně zkombinujete, bude se jim i dařit lépe, než kdyby rostly samy.

4-1-3-na-dno-patri-drenaz-original

Na dno patří drenáž

Každá rostlina potřebuje trochu jiné podmínky, zeminu, hnojení a zalévání, ale co určitě potřebují všechny, je drenáž. Ještě než začnete sázet či vysévat, určitě nasypte na dno květináče třeba střepy keramických květináčů nebo kamínky a nezapomeňte na otvor ve dně.

4-1-4-vysevejte-s-citem-original

Vysévejte s citem

Pokud si budete pěstovat sami sazenice ze semen, řiďte se při vysévání pravidlem – čím menší semínko, tím více by mělo být u povrchu. Například salát můžete nasypat přímo na povrch a pak na něj jen lehce prosít zeminu.

4-1-5-nezapomente-na-vyzivu-original

Nezapomeňte na výživu

Rostliny budou během sezony rozhodně potřebovat hnojit. V obchodech už seženete velké množství ekologických hnojiv nebo můžete sami kompostovat. Třeba se žížalami ve vermikompostéru.

Mohlo by vás také zajímat:

Vermikompostování

Kompostování v bytě neboli vermikompostování. I v bytě se dá z organických zbytků vyrobit báječné hnojivo.
Více informací
4-1-6-par-slov-k-zalevani-original

Pár slov k zalévání

Rostlinám dělá dobře odstátá voda nebo dešťovka (zjistěte, jestli se třeba nemůžete napojit na okap). Určitě také ocení, když v zalévání nebudou velké výkyvy – sucho, mokro – to se většině z nich nelíbí. Můžete se podívat i po samozavlažovacích systémech, které vám ušetří starosti nejen během dovolené. Kupte si je v obchodě, nebo si je zkuste vyrobit sami doma.

Produkty

sdílet

Chytré tipy do kuchyně

Zkuste do vašeho vaření zařadit vychytávky, které vám ušetří spoustu času, práce i energie.

Více informací
Tip blogera

Redukujte a až potom recyklujte

Recyklace je fajn, ale ještě lepší je vytváření odpadu předcházet. Pořiďte si dávkovače mýdla, jaru a ostatních čističů, které používáte v domácnosti, pokud takové balení extistuje.

Více informací

DURKÁČOVI ZAVÁDĚJÍ
ŘÁD DO SVÉ KUCHYNĚ

Durkáčovi si lépe zorganizovali potraviny a osvěžili kuchyni čerstvými bylinkami.

Celý příběh